Logistycy na wycieczce zawodoznawczej w Gliwicach - Aktualności - ZSCKU Radocza

Logistycy na wycieczce zawodoznawczej w Gliwicach

Logistycy na wycieczce zawodoznawczej w Gliwicach
W dniu 16 maja 2019 r. uczniowie klasy III Technikum Logistyki wraz z opiekunami – Anną Oleksy oraz Dagmarą Baca w ramach wycieczki zawodowej odwiedzili firmę MACO Polska Sp. z o.o.  w Gliwicach.
Firma ta jest liderem na polskim rynku okuć do okien, drzwi i systemów przesuwnych. Została założona w 1998 roku, a od 2005 roku funkcjonuje w Gliwicach w pełni zautomatyzowany centralny magazyn. Głównym celem firmy jest optymalizacja usług logistycznych w Polsce i krajach Europy Środkowo-Wschodniej.  Centrala firmy mieści się w Salzburgu. Znajdują się tam między innymi dział rozwoju, zarządzania produktem, zakupów i jakości, księgowość oraz marketing. Warunkiem dla wysokiego udziału we własnej produkcji sięgającej 96 procent jest własna budowa maszyn. Dzięki centrum logistycznemu w Trieben oraz pięciu regionalnym magazynom zapewniają szybkie i terminowe dostawy do zakładów w Europie i na świecie, gdzie placówka w Gliwicach posiada magazyn centralny 2, będący w stanie pomieścić 7.000 palet.
Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Śląskim Centrum Logistyki w Gliwicach, które zapewnia kompleksowe rozwiązania w zakresie logistyki i transportu, elastycznie dopasowane do indywidualnych potrzeb, zapewniając nowatorskie rozwiązania i zarządzanie zaawansowanymi projektami logistycznymi.
Śląskie Centrum Logistyki świadczy usługi w zakresie: importy i eksporty  kontenerów z całego świata (FCL), importy i eksporty przesyłek drobnicowych (LCL), transporty w relacji door to door, przewóz przesyłek niebezpiecznych, zabezpieczania (sztauowania) kontenerów. Na terenie ŚCL znajduje się nowoczesny terminal kontenerowy o powierzchni 5 ha i pojemności 2.900 TEU oferujący przeładunki i składowanie kontenerów.
Ponadto uczniowie mieli okazję zobaczyć magazyn ADR, czyli składowanie towarów niebezpiecznych, w którym odbywają się operacje przepakowywania, paletyzowania towaru, etykietowania, konfekcjonowania, kompletacji zamówień, rozładunki, załadunki, przeładunki bezpośrednie, wydawanie towaru zgodnie z zasadami FIFO lub FEFO.
Na terenie ŚCL znajduje się również WOC - czyli Wolny Obszar Celny, w związku z czym towar tam przebywający nie jest obciążony żadnymi podatkami bądź cłami. Składowanie konsygnowanych towarów nie podlega limitom czasowym, co oznacza możliwość późniejszej sprzedaży na rynku polskim, bądź krajów trzecich.
Młodzi logistycy byli pod ogromnym wrażeniem działalności obu firm, a wycieczka zawodowa była dopełnieniem wiedzy teoretycznej jaką zdobywają na lekcjach przedmiotów zawodowych i z pewnością  zaowocuje pozytywnie zdanymi egzaminami zawodowymi oraz w ich przyszłym życiu zawodowym.