Polsko-holenderska akcja pomocy ukraińskim uczniom - Aktualności - ZSCKU Radocza

Polsko-holenderska akcja pomocy ukraińskim uczniom

Holenderscy uczniowie z naszej partnerskiej szkoły Almende College w Silvolde odpowiedzieli
na nasze zaproszenie do wspólnej akcji na rzecz pomocy ukraińskim uczniom w polskich szkołach.
Efekt końcowy 7500,00 EURO!

Artykuł przetłumaczony z holenderskiego portalu informacyjnego de Gelderlander
Fotografie, za zgodą Almende College:

Uczniowie  wiszą na linach dla Ukrainy: "To jest moja druga runda i zaraz zrobię kolejną"

Uczniowie pokonują trasę wokół szkoły z różnymi elementami survivalu, takimi jak wspinanie się po linach czy czołganie się pod siatką. Za każde ukończone okrążenie otrzymują pieniądze od sponsorów, których sami znaleźli. Nie mamy określonej kwoty docelowej, wszystko jest bonusem" - mówi nauczycielka i inicjatorka projektu Gea Rebel. Wszyscy pomagają".

Wołanie o pomoc z Polski
Szkoła już od dłuższego czasu chciała zrobić coś dla Ukrainy. Wtedy z prośbą o pomoc zwróciła się do nas polska szkoła partnerska Isali. Szkoła ta pomaga uchodźcom z Ukrainy i pilnie potrzebuje przyborów szkolnych" - mówi Rebel.Jest zadowolona z tego szczególnego celu.

Najpierw chcieliśmy wziąć w udział w narodowej zbiórce Giro 555, ale wiadomo że potem zebrane pieniądze trafiają do wspólnej wielkiej puli. Natomiast ten cel jest naprawdę konkretny, wiemy, po co go realizujemy.
Partnerstwo z polską szkołą przejawia się głównie w wymianie uczniów naszej czwartej klasy i uczniów polskiej szkoły. W ciągu ostatnich dwóch lat nie miało ono miejsca, dlatego tym bardziej cieszy fakt, że z tego partnerstwa wynikło coś pozytywnego - uważa pani  Rebel.

Uczniowie klas pierwszych i drugich, w sumie około 800 dzieci, było zobowiązanych do udziału w biegu survivalowym. Wyższe klasy mogły brać udział w konkursie na zasadzie dobrowolności, ale nie było pośpiechu. Było  zimno i mokro, a to nie są idealne warunki. Na szczęście mamy też inne
działania na rzecz uchodźców z Ukrainy".

Nie wszyscy uczniowie byli tak entuzjastycznie nastawieni jak Tijn. Pierwsza grupa zaczęła przechadzać się po przecięciu wstęgi. Podczas gdy ten uczeń pełen entuzjazmu nurkował po raz kolejny w linach, inni koledzy z klasy podchodzą w kurtkach. Tijn zauważa z uśmiechem: Z pogodą nie jest najgorzej, wystarczy się z nią pogodzić.